Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Lethal Light 1.10 racket is one of the lightest racket produced by Apacs. The racket comes in a fully chromed finishing body.
| APACS Lethal Light 1.10 Specifications | |
| Frame Meterial: | Japan Toray T1000 (Ultra high Strength & Stiffness) |
| Shaft Material: | Japan Toray M30 (30 Tonne) |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 77 +/- 2g (6U-G2) |
| Length: | 670mm +/- 3 |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 290 +/- 5mm |
| Special Features | |
| Isomectric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Medium Flex Shaft | Deliver more power even for beginners, as it will have a kind of sling shot effect. |
| Reinforced Structure Frame |
The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Super Light Weight | The Super Light Weight body creates an extremely fast racket and is developed to suit players who wants more speed, fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Japan Toray T1000 (Ultra high Strength & Stiffness) |
| Shaft | Japan Toray M30 (30 Tonne) |
| Flex | Medium |
| Weight | 77 +/- 2g (6U-G2) |
| Max Tension | 35lbs |
| Balance Point | 290 +/- 5mm |
| Grommets | 72 |
| Special Features | ISO Head Reinforced Structure Frame Super Light Weight |
I'm more than pleased with the products I bought from you(badmintonbay) and also very happy with the service you provided. My order arrived on time and all goods were received in very good condition.
The sad thing though was that my Tantrum 200 was broken during our Independen ...READ MORE...»