Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Tantrum Shot 979 racket is made from Hi-Modulus Graphite with Nanoscience Technology and Tantrum Shot Frame design.
| APACS Tantrum Shot 979 Specifications | |
| Frame Meterial: | Hi Modulus Graphite + Tantrum Shot Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 85g +/- 1 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Special Features | |
| Isomectric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Tantrum Shot Frame | Durable frame and rounded edge design reduces air resistance. |
| Ultra Light Weight and Balanced Frame |
Balanced weight distribution and Tantrum Shot Frame design provides the power to smash plus good control and to defend smashes. |
| Control support Cap | The Control Support Cap provides 88% wider flat surface compared with an ordinary racket for better gripping, fast swing-through and the quicker maneuverability. |
Hi Eddie, Delivery was very quick and I like the Flex Power Saber Blade. A good racket for that money, but I like the Apacs Virtuoso Light even better as a replacement for my Yonex Voltric 60. Thanks for those rackets. Greetings, Rob"