The Astrox 01 Ability badminton racket is developed by Yonex in Japan and made in China. It is an affordable stylish badminton racket suitable for any beginners to intermediate players.
Engineered for speed, this powerful racket enables quick handling and high repulsion, built to match the intensity of every fast rally.
This racket helps you to lead the attack with increased power and control.
| Yonex Astrox 01 Ability Specifications | |
| Frame Material: | HM Graphite |
| Shaft Material: | HM Graphite |
| Flex: |
Medium Stiff |
| Weight: | 84g +/- 5 (4U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 28 lbs |
| Balance: | 295mm +/- 2 (Slightly head heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour: | White Pink |
| Made in | China |
| Special Features |
ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot
|
| Aero-box Frame Aerodynamic contouring of the top of the frame minimizes air resistance so air flows faster across the curved surface during the swing, accelerating head speed and transferring more speed and power into hits. this construction tapers into the YONEX Box Shape midway through the frame for high stability, low-torque performance and more accuracy. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. Full Graphite |
| Shaft | H.M. Full Graphite |
| Flex | Medium Stiff |
| Weight | 84g +/- 5 (4U-G5) |
| Max Tension | 28 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 295mm +/- 2 (Slightly head heavy) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.0 mm |
| Color | White Pink |
| Special Features | ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot; Aero-box Frame; |
They're above and beyond. There's always some freebies in the package. No matter if there's a pandemic, the package will be in the UK in 4 days. (charges apply depending on the price you pay on their website) Highly recommend this business. Nice stuff on a reasonable price."
Ferenc Szekely , UK
























