Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Commander 10 badminton racket is one of Apacs' latest innovation built with New Japan High-modulus graphite.
Apacs Commander 10 is built with slim width aero frame that is designed to reduce resistance during straight on swing or hit as it provides smaller flat surface compared to ordinary racket for better speed, fast swing-through and the quicker maneuverability.
Trick shot is also very good as the racket is easy to control.
This racket is very well made and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Commander 10 5U-G1 Specifications | |
| Frame Material: | Japan High Modulus Graphite + Slim Width Aero Frame |
| Shaft Material: | Japan High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible (9.0) |
| Weight: | 82g +/- 2 (5U-G1) |
| Length: | 672mm |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 292mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour | Black/Blue |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Slim Width Aero Frame | The slim frame is designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit as it provides smaller flat surface compared to ordinary racket for better speed, fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Japan High Modulus Graphite + Slim Width Aero Frame |
| Shaft | Japan High Modulus Graphite |
| Flex | Flexible (9.0) |
| Weight | 82g +/- 2 (5U-G1) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 672mm |
| Balance Point | 292mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 76 |
| Color | Black/Blue |
| Special Features | Isometric head frame; Slim Width Aero Frame; 76 Grommets system; |
I purchased a team package of 4 rackets and a tube of shuttlecocks. Ordering/check ing out/payment processing was quick and smooth. I received confirmation email at every step of the shipment. The package arrived quickly and safely. It has been 2 weeks and I enjoy playing with these new rackets. ...READ MORE...»