Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Lethal 6 racket is the latest Lethal series racket.
| APACS Lethal 6 Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Power - Speed Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 82 +/- 1g (5U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance: | 285 +/- 5mm |
| Grommet: | 76 |
| Color | White Black Red |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Hi Modulus Graphite |
The Hi Modulus Graphite is adopted in both sides of the frame in order to give strength and perseverance. |
| Power - Speed Frame | The Power - Speed Frame provides smaller flat surface compared with an ordinary racket for better speed, fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Power - Speed Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 82 +/- 1g (5U-G2) |
| Max Tension | 30lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285 +/- 5mm |
| Grommets | 76 |
| Color | White Black Red |
| Special Features | Isometric head frame; 76 Grommets system; Hi Modulus Graphite; Power - Speed Frame |
Outstanding service. I bought 4 apacs rackets, same model, for members at our badminton club. One advanced player claims this racket plays better than any racket he had in the past. Quality of stringing is better than any local shop within 100 miles of our area , - an important factor regard ...READ MORE...»