The Arcsaber 1 Clear badminton racket is developed by Yonex in Japan and made in China. It is an affordable stylish badminton racket suitable for any beginners to intermediate players.
Engineered for speed, this powerful racket enables quick handling and high repulsion, built to match the intensity of every fast rally.
The ARCSABER frame is designed to flex at the point of impact to hold the shuttle on the string bed for longer. By storing and then releasing energy, ARCSABER delivers precise shot-making for players seeking a higher level of control.
| Yonex ArcSaber 1 Clear Specifications | |
| Frame Material: | HT Graphite |
| Shaft Material: | Graphite |
| Flex: | Flexible |
| Weight: | 81g +/- 5 (5U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 30 lbs |
| Balance: | 290mm +/- 5 (Slightly Head-heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour: | Blue |
| Made in | China |
| Special Features |
ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot
|
| Aero-box Frame Aerodynamic contouring of the top of the frame minimizes air resistance so air flows faster across the curved surface during the swing, accelerating head speed and transferring more speed and power into hits. this construction tapers into the YONEX Box Shape midway through the frame for high stability, low-torque performance and more accuracy. |
| 76 Grommets System This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability and enlarged sweet spot. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | HT Graphite |
| Shaft | Graphite |
| Flex | Flexible |
| Weight | 81g +/- 5 (5U-G5) |
| Max Tension | 30 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 290mm +/- 5 (Slightly Head-heavy) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Blue |
| Special Features | ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot; Aero-box Frame; 76 Grommets System |
Purchasing from badmintonbay was a pleasant experience. Prices are very reasonable and quality is what I expected. Delivery time was delayed but not the fault of badmintonbay. Will definitely purchase from badmintonbay in the future. Would love to purchase one of their 8U rackets in the future."
Jerry , NYC















