You save US$15.40 (20%)
Discover your hidden badminton skills with Felet's new Hypermax (Advance Series), designed to help you reach new heights.
Felet Hypermax badminton racket features its Hexa Power frame, an aerodynamic hexagonal design that minimizes drag during straight swings or hits, enabling faster swings and improved maneuverability.
The Hypermax is built for top-tier performance and precision at an affordable price. It is ideal for beginners to intermediate players who enjoy a fast and competitive playing style.
| Felet Hypermax (Advance Series) Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Carbon Graphite + 28-tonne Nano Science + Hexa Power Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: |
36 lbs |
| Balance: | 290mm +/- 5 (Even-balanced-Slightly head heavy) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | White Red |
| Made in: | Taiwan |
Below are recommended string tension guideline:
Click HERE for further reading on string tension
Beginners: 19-21 lbs
Intermediate: 22-24 lbs
Advanced: 25-27 lbs
Professional: 28 lbs
| Special Features | |
|
Isometric head frame |
|
|
Hexa Power Frame |
|
| 76 Grommet System This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability and enlarged sweet spot. |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Carbon Graphite + 28-tonne Nano Science + Hexa Power Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Max Tension | 35 lbs |
| Length | 675mm +/- 3 |
| Balance Point | 290mm +/- 5 (Even-balanced-Slightly head heavy) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 7.1mm |
| Color | White red |
| Special Features | Isometric head frame; Hexa Power Frame; 76 Grommet System |
Ordered 3 rackets to safe the shipping costs and the price ended up at about 70% of what I would have paid over here in OZ with a insanely larger range of products to choose from! Ordering to delivery took about 10 days. Quite happy with that too!"
David , Melbourne

































