Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Foray 300 racket has a very similar look as the Yonex Voltric Z-Force Badminton racket.
| Apacs Foray 300 Specifications | |
| Frame Meterial: | Hi Modulus Graphite + Extreme Power Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 86g +/- 1 (4U-G2) |
| Length: | 674mm +/- 2 |
| Max Tension: | 36lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommet: | 72 holes |
| Special Features | |
| Isomectric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| High Tension Frame | With the Hi-Tension Frame the maximum Horizontal String tension is 38lbs and Vertical string tension is 36lbs. |
| Hi Modulus Graphite |
The HMG is adopted in both sides of the frame in order to give strength and perseverance and to produce a high repulsion power. |
| Extreme Power Frame | Durable, Stable frame and rounded edge design reduces air resistance. Resulting in instant power during smash and making control easy. |
This is great racquet and Badminton Bay are awesome to buy from!! They string it fast, process it fast and ship it off fast. I couldn't thank them enough for adding my requested pink strings BG66 Ultimax and did their best to accommodate a pink grip. The racquet itself i find is a great all-round ...READ MORE...»