Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
| APACS Nano Fusion Speed 755 Specifications | |
| Frame Meterial: | Hi Modulus Graphite + Aero Box + Triple Speed System |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite + Nano Sponge Carbon |
| Flex: | Medium (8.5) |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 3 |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 288 +/- 3mm |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour: | Black / Gold / Silver |
| Special Features | |
| Isomectric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Nano Sponge Carbon Technology |
The new Nano Fusion Technology is adopted in both sides of the frame in order to give strength and perseverance. It holds large amount of energy at the impact, and releases it back like an arrow. It gives you depth and control in your game. The strength and flexibility of Nano Fusion Tech will lead your game into the next level. |
| Aero Box Frame | The Aero Box Frame combines solid hitting feel and quick swing. |
| Triple Speed System Frame | The Triple Speed System is developed to achieve the combination of heavy smashes and speedy racquet handling. Resulting in instant power during smash and making a full swing easy during short range rallies. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Aero Box + Triple Speed System |
| Shaft | Hi Modulus Graphite + Nano Sponge Carbon |
| Flex | Medium (8.5) |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 288mm +/- 2 |
| Grommets | 76 |
| Color | Black / Gold / Silver |
| Special Features | Isomectric head frame; 76 Grommet; Nano Sponge Carbon Technology; Aero Box Frame; Triple Speed System; |
This is great racquet and Badminton Bay are awesome to buy from!! They string it fast, process it fast and ship it off fast. I couldn't thank them enough for adding my requested pink strings BG66 Ultimax and did their best to accommodate a pink grip. The racquet itself i find is a great all-round ...READ MORE...»