Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Zig-Zag grommet plus Slim Box Frame design improve and maintain the consistency of Power and Control at the same time creates a fast and solid hitting face.
| Apacs Sensuous 555 Specifications | |
| Frame Material: | 24T Japan High Modulus Graphite + ZigZag Holes + Slim Box |
| Shaft Material: | 24T Japan High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible (9.5) |
| Weight: | 87g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 670mm |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 278mm +/- 3 (slightly head light) |
| Grommet: | 72 Holes |
| Shaft Diameter: | 7.5 mm |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Reinforced Structure Frame | The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Slim Box Frame |
The Slim Box Frame provides smaller flat surface compared with an ordinary racket for better speed, fast swing-through, quicker maneuverability, and solid hitting feel. |
| ZigZag Grommet |
This increases the racket sweet-spot tension and reduce the likelyhood of the string tension loosing its strength, which will improve and maintain the consistency of Power and Control. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + ZigZag Grommet + Slim Box |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Flexible (9.5) |
| Weight | 87g +/- 1 (4U-G2) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 670mm |
| Balance Point | 278mm +/- 3 (slightly head light) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.5 mm |
| Color | White / Red |
| Special Features | ISO Head; Reinforced Structure Frame; Slim Box Frame; ZigZag Grommet; |
If you are on the edge about making the purchase, take the leap of faith and rest assured you would not be disappointed. I was a little hesitant when making the first purchase, but these have been fantastic. Quality of rackets, customer service and order fulfillment have been top class. Recommend!!"