Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Zig-Zag grommet plus Whip Slim Frame design improve and maintain the consistency of Power, Control and Speed.
| Apacs Sensuous 686 Specifications | |
| Frame Material: | 24T Japan High Modulus Graphite + ZigZag Holes + Whip Slim |
| Shaft Material: | 24T Japan High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible (9.5) |
| Weight: | 87g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 670mm |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 278mm +/- 3 (slightly head light) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Shaft Diameter: | 7.2 mm |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Reinforced Structure Frame | The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Whip Slim Frame |
The Whip-Slim Frame provides smaller flat surface compared with an ordinary racket for better speed, fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| ZigZag Grommet |
This increases the racket sweet-spot tension and reduce the likelyhood of the string tension loosing its strength, which will improve and maintain the consistency of Power and Control. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + ZigZag Grommet + Whip Slim |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Flexible (9.5) |
| Weight | 87g +/- 1 (4U-G2) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 670mm |
| Balance Point | 278mm +/- 3 (slightly head light) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.2 mm |
| Color | Black / Silver / Blue |
| Special Features | ISO Head; Reinforced Structure Frame; Whip Slim Frame; ZigZag Grommet; |
I love this racket. Unexpectedly great. I put string tension 38lbs to try out I couldn’t believe the experience. I control better, smash prefect. It’s just like a sling shot. If you’re looking for accuracy, balance, control, prefect smash, buy this racket. Plus if you’re oversea like me, their sh ...READ MORE...»