Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
| Apacs Sizzle 11K Specifications | |
| Frame Material: | 30T Japanese Hi Modulus Graphite + Hig Speed Tech |
| Shaft Material: | 30T Japanese Hi Modulus Graphite + Extra Slim |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G1) |
| Length: | 675mm +/- 1 |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 285mm +/- 2 |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour: | White / Red |
| Special Features | |
| Isomectric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Extra Slim Shaft | Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, aerodynamic shaft, created for a stronger and more intense shot. |
| Reinforced Structure Frame |
The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs. |
| Graphite T-Throat | Strengthen frame and shaft stability, enhanced attacking power, increase shuttlecock velocity and improved accuracy of shuttlecock direction. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| High Speed Frame |
The High Speed Frame design is an aerodynamic shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| Hot Melt Carbon | Advanced manufacturing technique, in which the racquet is vacuum around by a special core material to enhance strength throughout the frame and stiffness for improvement of durability and playability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30T Hi Modulus Graphite + High Speed |
| Shaft | 30T Hi Modulus Graphite + Extra Slim |
| Flex | Medium |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G1) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285mm +/- 2 |
| Grommets | 76 |
| Color | White / Red |
| Special Features | Isomectric head frame; Reinforced Structure Frame; Graphite T-Throat; Extra Slim Shaft; Hot Melt Carbon; 76 Grommet Systems; |
Overall, the ordering process went smoothly, and the delivery was quite fast. However, I was disappointed that I unexpectedly had to pay import duties upon arrival, which made the purchase more expensive than I anticipated. Also, after only three sessions of play, the strings on one of the racket ...READ MORE...»