Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Stern 100 is the latest Apacs Stern Series racket. It is designed for intermediate player and is made from high-end material to boost performance as well as durability.
The racket comes in a fully chromed finishing body.
| APACS Stern 100 Specifications | |
| Frame Meterial: | Hi Modulus Graphite + Nanotech Carbon |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite + Nanotech Carbon |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 85 +/- 1g (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 285 +/- 5mm |
| Grommet: | 72 holes |
| Special Features | |
| Isomectric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Chromed Finishing | Creating an elegant yet fiery fierce look on the racket. |
| Reinforced Structure Frame |
The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Nanotech Carbon | The new material 'Nanotech Carbon' is adopted in both frame and shaft to give strength and perseverance.
The strength and flexibility that enhances the racket Power and Speed will lead your game into the next level. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Nanotech Carbon |
| Shaft | Hi Modulus Graphite + Nanotech Carbon |
| Flex | Medium |
| Weight | 85 +/- 1g (4U-G2) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285 +/- 5mm |
| Grommets | 72 |
I loved the racket that I purchased(APAC S Z ZIGGLER) thru badminton bay. The service was efficient, the racket is of great quality, and I would definitely use badminton bay again for other purchases. They have good site, and I look forward using it again in the future for any Badminton gears . W ...READ MORE...»