-
The High Speed Frame design makes this racket Extremely Fast for continuous drive shot and with explosive Power.
-
ZigZag Grommet on the top of the frame increase the racket sweet-spot tension and reduce the likelyhood of the string tension loosing its strength. This will improve and maintain the consistency of Power and Control.
-
Surprising opponent with drop shot is very easy. Trick shot is also very good as the racket is easy to control. With less energy, smashing is as powerful.
- The new Reinforced Structure Frame is adopted in the frame in order to make the frame Ultra High Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs.
- Apacs Super Series 88 is a even balanced frame racket. This provides a good balance between the power to smash, plus good control and defend smashes.
- The racket medium flex shaft will deliver balance between power and control.
| Apacs Super Series 88 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + High Speed + ZigZag |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (8.5) |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 670mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Red / Silver |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Reinforced Structure Frame | The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs. |
| High Speed Frame |
The High Speed Frame design is an aerodynamic shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| ZigZag Grommet |
This increases the racket sweet-spot tension and reduce the likelyhood of the string tension loosing its strength, which will improve and maintain the consistency of Power and Control. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + High Speed + ZigZag |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium (8.5) |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 670mm |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Color | Red / Silver |
| Special Features | ISO Head; Reinforced Structure Frame; High Speed Frame; 76 Grommets system; ZigZag Grommet; |
I purchased 2 pair of court shoes for squash. I train and play competition 3 times per week and I am fairly mobile / quick around court and need good reliable grip I am more than happy with your product and will certainly look to you for future needs"
loyd crome , Ulladulla










