-
The Low Vibration Frame design gives you high level of control, speed, high repulsion power and solid shots.
-
Surprising opponent with drop shot is very easy. Trick shot is also very good as the racket is easy to control. With less energy, smashing is as powerful.
- The new Reinforced Structure Frame is adopted in the frame in order to make the frame Ultra High Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs.
- Apacs Super Series GP Gold is an even balanced frame racket. This provides a good balance between the power to smash, plus good control and defend smashes.
- The racket medium flex shaft will deliver balance between power and control.
| Apacs Super Series Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Low Vibration |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (9.0) |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | White / Blue |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Reinforced Structure Frame | The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs. |
| Low Vibration Frame |
The aerodynamic shape and low vibration frame designed to reduce drag and vibration on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through, quicker maneuverability and a solid kill. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Low Vibration |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium (9.0) |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Color | White / Blue |
| Special Features | ISO Head; Reinforced Structure Frame; Low Vibration Frame; 76 Grommets system; |
Excellent service and fast delivery to the UK (about a week!)
I very rarely leave reviews but this racket. Wow. It has honestly been a game changer for me! Literally. A huge Yonex fan now fully converted to this new brand, Abroz. Strung with Bg66um the accuracy and power in my shots hav ...READ MORE...»
Suzanne Medlock , UK











