You save US$17.00 (34%)
-
The Slim Box Frame design gives you Speed in the swing, and overall improve execution responses.
-
ZigZag Grommet on the top of the frame increase the racket sweet-spot tension and reduce the likelyhood of the string tension loosing its strength. This will improve and maintain the consistency of Power and Control.
-
Surprising opponent with drop shot is very easy. Trick shot is also very good as the racket is easy to control. With less energy, smashing is as powerful.
- The new Reinforced Structure Frame is adopted in the frame in order to make the frame Ultra High Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs.
- Apacs Super Series GP is an slightly head heavy frame racket. This provides the power to smash plus good control and to defend smashes.
- The racket medium flex shaft will deliver balance between power and control.
| Apacs Super Series GP Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Slim Box + ZigZag |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (9.0) |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Black / Green |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Reinforced Structure Frame | The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs. |
| Slim Box Frame |
The Slim Box Frame provides smaller flat surface compared with an ordinary racket for better speed, fast swing-through, quicker maneuverability and power. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| ZigZag Grommet |
This increases the racket sweet-spot tension and reduce the likelyhood of the string tension loosing its strength, which will improve and maintain the consistency of Power and Control. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Slim Box + ZigZag |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium (9.0) |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 76 |
| Color | Black / Green |
| Special Features | ISO Head; Reinforced Structure Frame; Slim-Box Frame; 76 Grommets system; ZigZag Grommet; |
I ordered a Yonex Duora-77 LCW Blue/orange Edition Badminton Racquet from them on 2/27/17. The customer service was very helpful and knowledgeable. They also have a Whats-app number and they are very prompt in response. Being living in The United-States, I would confidently say, I have not experi ...READ MORE...»
Srijoy Guha , Bar Harbor (Unite...







