Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Tantrum 500 International Badminton Racket is designed for advanced player and is made from high-end material to boost performance as well as durability.
| APACS Tantrum 500 International Specifications | |
| Frame Material: | 30T HM Graphite + Nano Technology |
| Shaft Material: | 40T HM Graphite + Nano Technology |
| Flex: | Medium Stiff |
| Weight: | 88g +/- 2 (3U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 3 |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 |
| Grommets: | 76 |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Slim Shaft + 40T HMG Medium Stiff and excellent energy transfer during impact. Aero-Dynamic design with low wind resistance. |
|
EVA Foam Construction Improved overall racket stability, comfort and feel. |
|
Build-In Graphite T-Throat Enhance stability and power of the racket. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30T HM Graphite + Nano Technology |
| Shaft | 40T HM Graphite + Nano Technology |
| Flex | Medium Stiff |
| Weight | 88g +/- 2 (3U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Balance Point | 290mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Special Features | Isomectric head frame, Slim Shaft + 40T HMG, EVA Foam Construction,Build-In Graphite T-Throat |
Was looking for the apacs lethal light special in stores here and was unable to find it. I'm not one to order online but found the racket on Badminton Bay . The service was great shipping was fast . Awesome service would buy again without hesitation!
"