Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Latest Apacs Terrific Series Badminton Racket.
| Apacs Terrific 118 Specifications | |
| Frame Material: | 24T Japan HM Graphite + Whip Slim Muscle |
| Shaft Material: | 24T Japan HM Graphite |
| Flex: | Medium (9.0) |
| Weight: | 84g +/- 3 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommets: | 76 |
| Special Features |
|
Isomectric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
76 Grommets system This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
Whip Slim Muscle Frame Combining slim frame and muscle power frame design creates a fast swinging and stable frame, thus enhancing the speed and power of the racket. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 24T Japan HM Graphite + Whip Slim Muscle |
| Shaft | 24T Japan HM Graphite |
| Flex | Medium (9.0) |
| Weight | 84g +/- 3 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285mm +/- 3 (Even Balance) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Black |
| Special Features | Isomectric head frame; 76 Grommet Systems; Reinforced Structure Frame; Whip Slim Muscle Frame; |
I wanted a different grip wrap than the offered one. To my surprise this company's agent did fulfil my wish. A company that cared about me as their customer. Consequently I ordered again before I wrote these lines.