Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Latest Apacs Terrific Series Badminton Racket.
| Apacs Terrific 168 Specifications | |
| Frame Material: | 24T Japan HM Graphite + Power Muscle |
| Shaft Material: | 24T Japan HM Graphite |
| Flex: | Medium Flexible (9.5) |
| Weight: | 84g +/- 3 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 288mm +/- 3 |
| Grommets: | 72 |
| Special Features |
|
Isomectric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Aero Box Frame Combines solid hitting feel and quick swing. |
|
Power Muscle Frame Muscle Power seats the string on rounded archways that eliminate stress-load and fatigue through contact friction. The construction creates total unity of the string and frame through closer-and-tighter contact. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 24T Japan HM Graphite + Power Muscle |
| Shaft | 24T Japan HM Graphite |
| Flex | Medium Flexible (9.5) |
| Weight | 84g +/- 3 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 288mm +/- 3 |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.5mm |
| Color | Metallic Grey |
| Special Features | Isomectric head frame; Aero Box Frame; Reinforced Structure Frame; Power Muscle Frame; |
It was a great experience buying from badmintonbay.com. The price I got for my Apacs training racket was awesome in my opinion. It came strung to my liking. They informed me of exactly of each stage of the process, from purchase to delivery. Follow up was very personalized as well. Again, great e ...READ MORE...»