Latest Apacs Terrific Series Badminton Racket.
| Apacs Terrific 188 Specifications | |
| Frame Material: | 24T Japan HM Graphite + Aero Wide + ZigZag |
| Shaft Material: | 24T Japan HM Graphite |
| Flex: | Medium (8.5) |
| Weight: | 84g +/- 3 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommets: | 72 |
| Special Features |
|
Isomectric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Wide Aero Frame Wide Aero design decreases air resistance and combining wide body shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. |
|
Zig Zag Grommet This increases the racket sweet-spot tension and reduce the likelyhood of the string tension loosing its strength, which will improve and maintain the consistency of Power and Control. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 24T Japan HM Graphite + Wide Aero + ZigZag |
| Shaft | 24T Japan HM Graphite |
| Flex | Medium (8.5) |
| Weight | 84g +/- 3 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.5mm |
| Color | Blue |
| Special Features | Isomectric head frame; Wide Aero Frame; Reinforced Structure Frame; Zig Zag Grommet; |
We like the racquets that we bought from you! My experience with badminton Bay was excellent, it was a very smooth transaction.We only play badminton once in awhile, so our racquets will last for long time, but if we do need to buy again I will be happy to use your store again."
Leah , United States







