Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Latest Apacs Terrific Series Badminton Racket.
| Apacs Terrific 218 Specifications | |
| Frame Material: | 24T Japan HM Graphite + High Speed Frame |
| Shaft Material: | 24T Japan HM Graphite |
| Flex: | Medium (9.0) |
| Weight: | 84g +/- 3 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 283mm +/- 3 |
| Grommets: | 76 |
| Special Features |
|
Isomectric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
76 Grommet Systems This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
High Speed Frame The High Speed Frame design is an aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 24T Japan HM Graphite + High Speed Frame |
| Shaft | 24T Japan HM Graphite |
| Flex | Medium (9.0) |
| Weight | 84g +/- 3 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 283mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Red |
| Special Features | Isomectric head frame; 76 Grommet Systems; Reinforced Structure Frame; High Speed Frame; |
My original purchase was misplaced by the courier. Informed Mike, he was with me all the way, to the extend of sending me the replacement. Every step he was in contact. Outstanding service. BadmintonBay, my preferred vendor. It should be yours as well. Mike, thanks a million."