Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Apacs Terrific 268 is one of the latest Apacs Terrific Series Badminton Racket.
| Apacs Terrific 268 Specifications | |
| Frame Material: | 24T Japan HM Graphite + Armor Speed Frame |
| Shaft Material: | 24T Japan HM Graphite |
| Flex: | Medium (9.0) |
| Weight: | 84g +/- 3 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 288mm +/- 3 |
| Grommets: | 76 |
| Special Features |
|
Isomectric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
76 Grommet Systems This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
Armor Speed Frame The lightweight frame and distinctive cross sectional shape at the top of the head reduce the racquet's torque performance - improving both speed and control. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 24T Japan HM Graphite + Armor Speed Frame |
| Shaft | 24T Japan HM Graphite |
| Flex | Medium (9.0) |
| Weight | 84g +/- 3 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 288mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Blue |
| Special Features | Isomectric head frame; 76 Grommet Systems; Reinforced Structure Frame; Armor Power Frame; |
I am a returning customer, I have bought many racquets from here, as I live in Australia. Approximately I have bought 6 to 8 racquets to date. I highly recommend buying from badminton bay, which I have introduced many of my badminton buddies and they are very happy with their service"