Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Tweet 7000 International Badminton Racket is designed for advanced player and is made from high-end material to boost performance as well as durability.
| APACS Tweet 7000 International Specifications | |
| Frame Meterial: | 30T Japan HM Graphite + Nano Technology + High Speed Power |
| Shaft Material: | 40T Japan HM Graphite + Nano Technology + Super Slim Shaft |
| Flex: | Stiff |
| Weight: | 88g +/- 2 (3U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 3 |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 76 |
| Special Features |
|
Isomectric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Super Slim Shaft + 40T HMG Stiff Shaft and excellent energy transfer during impact. Super Slim Shaft (6.7mm) Aero-Dynamic design with low wind resistance. |
|
EVA Foam Construction Improved overall racket stability, comfort and feel. |
|
Build-In Graphite T-Throat Enhance stability and power of the racket. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30T Japan HM Graphite + High Speed Power |
| Shaft | 40T Japan HM Graphite + Super Slim Shaft 6.7mm |
| Flex | Stiff |
| Weight | 88g +/- 2 (3U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 290mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Color | Red / Silver |
| Special Features | Isomectric head frame; Super Slim Shaft; EVA Foam Construction; Build-In Graphite T-Throat; |
I own four other high-end rackets from top brands, but nothing compares to the Abroz Hammerhead. The power, control, and comfort it offers are on another level. What truly amazed me is how it completely eliminated my wrist pain and elbow discomfort—something no other racket could do.