Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Virtuoso 20 is a light and fast racket. Axe Shape Frame design of this racket makes it Extremely Fast for continuous drive shot and with explosive power.
| Apacs Virtuoso 20 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Axe Shape Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible (9.0) |
| Weight: | 77g +/- 1 (6U-G2) |
| Length: | 670mm +/- 2 |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 305mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets: | 72 holes |
| Color: | Blue / Green |
| Special Features |
| Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Light Weight At 77g (6U) this light weight racket will enable you to move quickly and deliver fast swing to surprise your opponent. |
| Axe Shape Frame The Axe Shape Frame design is an aerodynamic shape frame designed to reduce drag and torsion on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through, control and the quicker maneuverability. |
| Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Inner Muscle Frame This design provides more stability and increases the sweet spot of the inner frame. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Axe Shape Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Flexible (9.0) |
| Weight | 77g +/- 1 (6U-G2) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 670mm +/- 2 |
| Balance Point | 305mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets | 72 holes |
| Color | Blue / Green |
| Special Features | Isomectric head frame Light Weight Axe Shape Frame Reinforced Structure Frame Inner Muscle Frame |
I bought the Apacs Ziggler II racket online. Before buying the racket, I chat with their customer service on Facebook messenger regarding which models would better suited for my style. Their recommendation s were helpful in deciding the model. I received the racket within 2 weeks after I placed t ...READ MORE...»