Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Virtuoso 30 is a light and fast racket. Axe Shape Frame design of this racket makes it Extremely Fast for continuous drive shot and with explosive power.
| Apacs Virtuoso 30 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Axe Shape Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible (9.0) |
| Weight: | 77g +/- 1 (6U-G2) |
| Length: | 672mm +/- 2 |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 305mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Color: | Black / Red / White |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Light Weight | At 77g (6U) this light weight racket will enable you to move quickly and deliver fast swing to surprise your opponent. |
| Axe Shape Frame | The Axe Shape Frame design is an aerodynamic shape frame designed to reduce drag and torsion on the frame during straight on swing or hit.
Resulting in a fast swing-through, control and the quicker maneuverability. |
| Reinforced Structure Frame | The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Axe Shape Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Flexible (9.0) |
| Weight | 77g +/- 1 (6U-G2) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 672mm +/- 2 |
| Balance Point | 305mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets | 76 holes |
| Color | Black / Red / White |
| Special Features | Isomectric head frame Light Weight Axe Shape Frame Reinforced Structure Frame |
This racket is amazing!!!! Have ZFII, 88D, 88S, Duora etc from YONEX, Brave Sword, Falcon Thruster etc from Victor and this very reasonable priced racket can be at par or better than those. Thanks Badminton Bay for speedy delivery, friendy replies for all queries. A must try racket."