Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Zig Zag Z-Speed II racket has a very similar looks as the Yonex NanoRay Z-Speed badminton racket.
| Apacs Zig Zag Speed II Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Whip-Slim Frame + ZigZag Grommet |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite + Carbon Nanotube |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommet: | 76 |
| Colour: | Orange / Black |
| Special Features | |
| Isomectric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Zig Zag Grommet |
This increases the racket sweet-spot tension and reduce the likelyhood of the string tension loosing its strength, which will improve and maintain the consistency of Power and Control. |
| Whip-Slim Frame | The Slim Frame provides smaller flat surface compared with an ordinary racket for better speed, fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| Reinforced Structure Frame | The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Slim Frame + ZigZag Grommet |
| Shaft | Hi Modulus Graphite + Nanotube |
| Flex | Medium |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 76 Holes |
| Color | Orange / Black |
| Special Features | Isomectric head frame; 76 Grommets system; ZigZag Grommet; Slim Frame; Reinforced Structure Frame; |
I would like to thank the staff of badmintonbay especially to Ms. Jo for ensuring that my item has been sent accordingly. The customer service is awesome and they reply as soon as possible to my queries. I ordered for The staffpick no. 5 which consists of 4 badminton"