Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Stern 90 Offensive is the latest Apacs Stern Series racket. This racket is designed for player who wants speed. It is light weight and made from high-end material to boost performance as well as durability.
| APACS Stern 90 Offensive Specifications | |
| Frame Material: | Armor Power + Hi Modulus Graphite |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 78 +/- 2g (6U-G1) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | V: 30 lbs H: 32 lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 (Slight Head Heavy) |
| Grommet: | 76 |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Reinforced Structure Frame |
The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Nanotech Carbon | The new material 'Nanotech Carbon' is adopted in both frame and shaft to give strength and perseverance.
The strength and flexibility that enhances the racket Power and Speed will lead your game into the next level. |
| Armor Power Frame | Armor Power uses the principle of gravitational acceleration to improve power and speed. The edge of the frame top is designed to minimize distortion and maximize control. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Armor Power + Hi Modulus Graphite |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 78g +/-2 |
| Max Tension | V : 30 lbs H : 32 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 290mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Color | Silver / Red / Black |
| Special Features | Isomectric head frame; 76 Grommets System; Reinforced Structure Frame; Nanotech Carbon; Armor Power; |
I am from Texas, US and have been searching every site for the past couple of weeks for some good deals on rackets. My friends from the badminton club suggested me this site to. I ordered 4 rackets (installed new strings), some grips, and a bag 3 days ago. At every point of time from the day my o ...READ MORE...»