The Apacs Nano Fusion Speed 722 PRO badminton racket evolves from the original Apacs Nano Fusion Speed 722, a fan-favorite since 2015 and one of Apacs’ hottest-selling rackets.
Now refined into a premium, professional version with enhanced CCT and DuraPro technology, it still features the same slim box frame design for faster swings and improved control.
If you are looking for a best-to-play racket that blends proven performance with modern enhancements, the Apacs Nano Fusion Speed 722 Pro delivers with confidence.
- Nano Fusion Speed 722 Pro is designed to give you sharper smashes and at the same time let you enjoy the precise drop shot and netting play.
- Built with Copper Carbon Tensile System, that uses advanced material to absorb energy efficiently, ensuring smoother handling and faster recovery between shots.
- The racket was developed with the new "Slim Frame" which increased the Speed in the swing, and overall improve execution with Power and more Control.
- With its light body and head, enable you to move the racket like a sword and to deliver a very clean and sharp execution.
- The racket is a medium flex racket that will deliver more power even for beginners, as it will have a kind of sling shot effect.
- The Nano Fusion Speed 722 Pro is an extremely fast racket and is developed to suit power based players who want more control or those seeking to improve power generation.
- This racket is very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| APACS Nano Fusion Speed 722 Pro Specifications | |
| Frame Material: | DuraPro Carbon + Slim Box |
| Shaft Material: | DuraPro Carbon + CCT + Taper Shaft |
| Flex: | 8.5 (Medium) |
| Weight: | 77 +/- 2g (6U-G1) |
| Length: | 675mm +/- 3mm |
| Max Tension: | 33lbs |
| Balance: | 295 +/- 2mm (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 72 holes |
| Color | White |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Light Weight | At 78g (6U) this light weight racket will enable you to move quickly and deliver fast swing to surprise your opponent. |
| Nano Fusion Technology |
The new Nano Fusion Technology is adopted in both sides of the frame in order to give strength and perseverance. It holds large amount of energy at the impact, and releases it back like an arrow. It gives you depth and control in your game. The strength and flexibility of Nano Fusion Tech will lead your game into the next level. |
| DuraPro Carbon | Built to withstand intense play, this racket is engineered for increased strength and durability, giving you long-lasting performance. It features higher tension capability for powerful string setups and improved temperature tolerance, ensuring consistent performance in varying conditions. |
| CCT - Copper Carbon Tensile System | Integrates copper carbon fibers into the shaft, enhancing durability, reducing shock and vibration, and improving responsiveness. This advanced material absorbs energy efficiently, ensuring smoother handling and faster recovery between shots. Paired with a plug-in socket design, it enhances stability and control by reinforcing the connection between the shaft and the racket head. Together, these features provide players with precise, comfortable performance, whether attacking or defending. |
| Slim Frame | The Slim Frame provides smaller flat surface compared with an ordinary racket for better speed, fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| Taper Shaft | A unique shaft construction which tapers down from 7.5mm diameter at the top of the cap to 7.0mm at the T-Joint. This design raises the flex point of the shaft higher up towards the head, it gives the racket greater power and a more precise shot. The New Taper Shaft have a thinning shaft allowing higher Flex Point which results in more flex, more accurate, more power, more steeper smash, more forgiving and more feeling. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | DuraPro Carbon + Slim Box |
| Shaft | DuraPro Carbon + CCT + Taper Shaft |
| Flex | 8.5 (Medium) |
| Weight | 77 +/- 2g (6U-G1) |
| Max Tension | 33 lbs |
| Length | 675mm +/- 3mm |
| Balance Point | 295 +/- 2mm (Slightly Head Heavy |
| Grommets | 72 holes |
| Shaft Diameter | Taper shaft 7.0 - 7.5mm |
| Color | White |
| Special Features | Isometric head frame; Light Weight; Nano Fusion Technology; DuraPro Carbon; CCT - Copper Carbon Tensile System; Slim Frame; Taper Shaft |
I ordered three rackets to Switzerland and was pleasantly surprised by how quickly they were delivered. However, my excitement about the fast delivery was quickly dampened when I discovered that all three rackets were damaged. I couldn’t determine whether the damage occurred during shipping or wa ...READ MORE...»
Kont , Wil












