Fleet Light Tech 78G badminton racket is built with aero-box frame. Aero design decreases air resistance and combining box shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing.
- Combined with light-weight feature, you can surprise your opponent with this racket as it'll help you to move quickly and deliver fast swing.
- The racket is of medium flex racket and will deliver more power as it will have a kind of sling shot effect.
- This racket is very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
- This racket is suitable for beginner to intermediate players.
| Fleet Light Tech 78G Frame Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Aero-box Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 78g +/- 3 (6U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 3 |
| Max Tension: |
30 lbs * please refer below for string tension guide |
| Balance: | 295mm +/- 5 (Head Heavy) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Grey |
Below are recommended string tension guideline:
Click HERE for further reading on string tension
Beginners: 19-21 lbs
Intermediate: 22-24 lbs
Advanced: 25-27 lbs
Professional: 28-32 lbs
| Special Features | |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
|
|
Aero-box Frame Aero design decreases air resistance and combining box shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. |
|
|
Light Weight At 78g (6U) this light weight racket will enable you to move quickly and deliver fast swing to surprise your opponent. |
|
|
76 Grommets System This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Aero-box Frame |
| Shaft | Hi-Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 78g +/- 3 (6U-G2) |
| Max Tension | 30 lbs |
| Length | 675mm +/- 3 |
| Balance Point | 295mm +/- 5 (Head Heavy) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 7.2mm |
| Color | Grey |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; Aero-box Frame; Light Weight; 76 Grommets System |
I have been playing badminton for a long time and always felt the rackets and supplies were expensive, was ok as I was the only one playing, but now my son also plays regularly so started looking for better options and came across Badmintonbay and started shopping with them. it is the best decisi ...READ MORE...»
Yogananda Reddy n... , Milton









