You save US$23.10 (30%)
The Finnex Pro Smash Badminton Racket is designed for advanced players looking for ultimate control and solid feeling.
- The racket has a Titanium mesh frame which provide outstanding frame stability for launching high power and consistent playability.
- Provide a stable frame during the powerful smash.
- It’s a racket with head balanced frame. It has the speed and power to smash plus good control and to defend smashes.
| Finnex Pro Smash Specifications | |
| Frame Material: | HM Graphite + Nano |
| Shaft Material: | HM Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 86g +/- 2 (3U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 28lbs |
| Balance: | 285mm +/- 5 |
| Grommets: | 72 |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Hot Melt System Hot Melt System technology is an advanced manufacturing technique, in which the racquet is vacuum around by a special core material to enhance strength throughout the frame and stiffness for improvement of durability and playability. |
|
Titanium Mesh Technology Titanium Mesh racquets resist the enormous twisting forces generated at impact and their mass is ideally advanced for more face stability and faster head speed. |
|
Nano Technology Nano technology provides lighter, stronger and faster speed. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | HM Graphite + Nano |
| Shaft | HM Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 86g +/- 2 (3U-G5) |
| Max Tension | 28 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285mm +/- 5 |
| Grommets | 72 |
| Color | Black / Bronze |
| Special Features | Isomectric head frame; Hot Melt System; Nano Technology; Titanium Mesh; |
I have been playing badminton for a long time and always felt the rackets and supplies were expensive, was ok as I was the only one playing, but now my son also plays regularly so started looking for better options and came across Badmintonbay and started shopping with them. it is the best decisi ...READ MORE...»
Yogananda Reddy n... , Milton












