Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Fleet Z Force II racket has a very similar looks as the Yonex Voltric Z-Force II Badminton racket.
| Fleet Z Force II Compact Frame Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite, Triple Speed System, Compact, Aero+Box Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite, Slim Shaft |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 87g +/- 2 (3U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 3 |
| Max Tension: | 32lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommet: | 76 |
| Special Features | |
| Isomectric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Hi Modulus Graphite |
The HMG is adopted in both sides of the frame in order to give strength and perseverance and to produce a high repulsion power. |
| Tri-Carbon System Frame | The Triple Speed System is developed to achieve the combination of heavy smashes and speedy racquet handling. Resulting in instant power during smash and making a full swing easy during short range rallies. |
| Compact Frame | The Compact Frame provides smaller flat surface compared with an ordinary racket for better speed, fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite, Tri-Carbon System, Compact, Aero+Box |
| Shaft | Hi Modulus Graphite, Slim |
| Flex | Medium |
| Weight | 85g +/- 2 (4U) |
| Max Tension | 32lbs |
| Length | 675mm +/- 3 |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Color | Black |
| Special Features | ISO Head; Compact Frame; Hi Modulus Graphite; Tri-Carbon Frame System; New Grommet System; Aero+Box Frame; |
First time I ever bought from a country other than the U.S. The racket came on the earliest time it was expected to and the customer service was top tier. They kept in touch during the racket delivery and right after. Would buy from Badminton Bay again if I had to. 11/10 business. For the racket ...READ MORE...»