Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Flex Power Air Spiral 3000 is an affordably priced badminton racket that cleverly delivers exceptional performance. Despite its price, the racket excels through the following features.
| Flex Power Air Spiral 3000 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite |
| Shaft Material: |
High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: | 36lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Color: | Brown White |
| Special Features | |
| Isometric Head Frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Rapid Revive Cap | For improved control, the redesigned shape facilitates shaft flex, optimizing the racket's responsiveness. The inclusion of the 'Rapid Revive Cap' design not only enhances the overall control by preventing shaft twisting but also ensures stability in the racket face. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 36lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 76 Holes |
| Shaft Diameter | 7.1mm |
| Color | Brown White |
| Special Features | Isometric head frame; Rapid Revive Cap; 76 Grommets system |
I bought the Duora 88 from Badminton Bay. The order process was very straightforward. My order actually came sooner than it was supposed to. It was well packaged. It also came with an unexpected bag cover for my racket. I had the racket strung by them as well and had no issues with it. I won't he ...READ MORE...»