You save US$24.00 (40%)
Gosen Sparklite Neon 89 Badminton Racket
Muscle Power frame gives high repulsion power and sharp shots. The Flexible shaft will deliver more power even for beginners, as it will have a kind of sling shot effect.
| Gosen Sparklite Neon 89 Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Muscle Power |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G4) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: | 30 lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommets: | 72 |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Muscle Power Muscle Power seats the string on rounded archways that eliminate stress-load and fatigue through contact friction. The construction creates total unity of the string and frame through closer-and-tighter contact. |
|
Aero + Box Frame Combines solid hitting feel and quick swing. |
|
Hi-Modulus Graphite Improve racket by 18% stronger than normal graphite. Adopted in both sides of the frame in order to give strength and perseverance. |
|
Flexible Flex Shaft Flexible shaft racket will deliver more power even for beginners, as it will have a kind of sling shot effect. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Muscle Power |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Flexible |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G4) |
| Max Tension | 30 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.3mm |
| Color | White / Dark Blue |
| Special Features | Isometric Head Frame; Muscle Power; Aero + Box Frame; Flexible Flex Shaft; |
I must say I was reluctant to play badminton with other than Yonex rackets. But when I used the Apacs rackets ( Nano Fusion 722 and Featherweight X Special ) which I ordered from badmintonbay I am really happy with the rackets and they are as good as Yonex rackets if not better. The shipment, del ...READ MORE...»
Majeed Alnajjar , MANAMA







