Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
You save US$23.95 (50%)
| Kason Forward SU-1300 Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 85g +/- 1g (4U) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 30 lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommet: | 72 |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Hi Modulus Graphite | Improve racket by 18% stronger than normal graphite. |
| Even Balance | For fast and powerful continuous drive, excellent control and defense against smashes. |
| Delta Delta Frame | The technologies of Aerodynamic Shape and Box Shape to the Power Delta Frame, which creates a stable and solid hitting face without sacrificing its power. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 85g +/- 2 (4U) |
| Max Tension | 30 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 72 |
| Color | Black / Orange |
| Special Features | ISO Head; Delta Power Frame; Hi Modulus Graphite; |
Hi guys, thank you for a great range an friendly prices on most of the brands. Great service and prompt delivery. I did have to splurge a bit extra to get free shipping but happy with the bag that I added on. Quality of stringing was great. Tracking facility second to none and courier delivered o ...READ MORE...»