Product Code: Oversize Chrome Black Pearl XP
Availability: NO STOCKContact Us to Pre-Order
The Prince Oversize Chrome Black Pearl XP Badminton Racket is designed for intermediate to advanced player and is made from high-end material to boost performance as well as durability.
- Prince Oversize Chrome Black Pearl XP racquet is designed for All Rounder playing style.
- Build with Prince finest combined technology:
- Triple Threat Technology
- Super Strike Shaft Technology
- Oversize Technology
- MOPH BEAM Technology
- The Oval Head design and Wide Body Aero at the top combine with Box at the bottom frame provide a super stable frame that produces powerful smash.
| Prince Oversize Chrome Black Pearl XP Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Top Wide Body Aero & Bottom Box Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite (40 Tonne) |
| Flex: | Flexible |
| Weight: | 85g +/- 2 (3U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 28 lbs |
| Balance: | 286mm +/- 5 |
| Grommet: | 74 |
| Special Features |
| Triple Threat |
Triple Threat is a unique balanced weighting system that focuses our exclusive Triple Threat material in 3 critical racquets location: at the 10 & 2 o'clock positins and at the bottom of the handle. The end result: Perfect balance and stability in a racquet that will improve your game. |
| Super Strike Shaft |
The Super Strike Shaft is made using supercritical high modulus graphite which gives up to 50% less frame vibration than traditional rackets.
|
| Oversize |
This will make the Sweet Spot bigger by 20% as compare to conventional frame, therefore more Power and Control. |
| Top Wide Body Aero + Bottom Box Frame | Combines solid hitting feel and quick swing. Produces more powerful drive shot and smash. |
| Oval head frame | This design gives the racket a unique and solid feeling. For players who seek a solid feel from the strings at impact. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite & Wide Body Aero + Box |
| Shaft | Hi Modulus Graphite 40 tonne |
| Flex | Flexible |
| Weight | 86g |
| Max Tension | 28lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 286mm |
| Grommets | 74 |
| Color | Chrome |
| Special Features | Triple Threat; Super Strike Shaft; Oversize; Oval head frame; Wide Body Aero + Box Frame; |
Amazing service and great products. My friend group and I are extremely happy with the fast turnover time to get the rackets to us, and really enjoy using our new rackets. Customer service is also top notch and extremely friend. We definitely will be buying from badminton bay again soon for more ...READ MORE...»
Wilson N. , Orange County











