The Prince Oversize Chrome Pro Tour Badminton Racket is designed for intermediate to advanced player and is made from high-end material to boost performance as well as durability.
- Prince Oversize Chrome Pro Tour racquet is designed for All Rounder playing style.
- Build with Prince finest combined technology:
- Triple Threat Technology
- Micro Shaft 6.5mm Technology
- Oversize Technology
- M50 Tonne Graphite
- It provide a super stable frame and shaft during the powerful smash.
- Ultra-thin, ultra-tough and aerodynamic shaft, created for a stronger and more intense shot.
| Prince Oversize Chrome Pro Tour Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Aero + Box Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite (50 Tonne) + 6.5mm |
| Flex: | Flexible |
| Weight: | 85g +/- 2 (3U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 28 lbs |
| Balance: | 280mm +/- 5 |
| Grommet: | 72 |
| Special Features |
| Triple Threat |
Triple Threat is a unique balanced weighting system that focuses our exclusive Triple Threat material in 3 critical racquets location: at the 10 & 2 o'clock positins and at the bottom of the handle. The end result: Perfect balance and stability in a racquet that will improve your game. |
| Micro Shaft 6.5mm | Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, ultra-tough, aerodynamic shaft, created for a stronger and more intense shot. |
| Oversize |
This will make the Sweet Spot bigger by 20% as compare to conventional frame, therefore more Power and Control. |
| Aero+Box Frame | Combines solid hitting feel and quick swing. |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite & Aero + Box |
| Shaft | Hi Modulus Graphite 50 tonne + 6.5mm |
| Flex | Flexible |
| Weight | 85g |
| Max Tension | 28lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 280mm |
| Grommets | 72 |
| Color | Chrome |
| Special Features | Triple Threat; Micro Shaft 6.5mm; M50 Tonne Shaft; Oversize; Isomectric head frame; Aero+Box Frame; |
Great quality of racket and customer service worth every dime , the stringing services is so impeccable even the stringer made good choice of color for the strings and kept all rackets uniform , this is my first purchase in badminton bay and now on it’s going to be my one shop stop for rackets."
prakash , Netherlands








