The Astrox 01 Feel badminton racket is developed by Yonex in Japan and made in China. It is an affordable stylish badminton racket suitable for any beginners to intermediate players.
Engineered for speed, this powerful racket enables quick handling and high repulsion, built to match the intensity of every fast rally.
This racket helps you to lead the attack with increased power and control.
| Yonex Astrox 01 Feel Specifications | |
| Frame Material: | HM Graphite |
| Shaft Material: | HM Graphite |
| Flex: |
Medium Stiff |
| Weight: | 84g +/- 5 (4U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 28 lbs |
| Balance: | 293mm +/- 2 (Slightly head heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour: | White Mint |
| Made in | China |
| Special Features |
ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot
|
| Aero-box Frame Aerodynamic contouring of the top of the frame minimizes air resistance so air flows faster across the curved surface during the swing, accelerating head speed and transferring more speed and power into hits. this construction tapers into the YONEX Box Shape midway through the frame for high stability, low-torque performance and more accuracy. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. Full Graphite |
| Shaft | H.M. Full Graphite |
| Flex | Medium Stiff |
| Weight | 84g +/- 5 (4U-G5) |
| Max Tension | 28 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 293mm +/- 2 (Slightly head heavy) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.0 mm |
| Color | White Mint |
| Special Features | ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot; Aero-box Frame; |
This racket are head heavy and feel just like 305mm BP, yet quiet light as it is 80g. The feel and response from the frame is very solid as for medium stiff racket. Very powerful racket and not sluggish as the shaft is 7.2mm. The best racket so far for an affordable price. The racket is genuine a ...READ MORE...»
AUGUSTINE , MY
























