Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
You save US$77.37 (25%)
This is a package specially for a team of 4. It includes 4 badminton rackets + 1 tube of speed 77 shuttlecocks (12 pcs)
Thousands of these rackets have been sold worldwide.
The Apacs Z Series Force II racket has a very similar looks as the Yonex Voltric Z-Force II Badminton racket.
| Apacs Z Series Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite, Triple Speed System, Aero+Box Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 86g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 672mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommet: | 76 |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Hi Modulus Graphite |
The HMG is adopted in both sides of the frame in order to give strength and perseverance and to produce a high repulsion power. |
| Triple Speed System Frame | The Triple Speed System is developed to achieve the combination of heavy smashes and speedy racquet handling. Resulting in instant power during smash and making a full swing easy during short range rallies. |
| Extra Slim Shaft | Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, ultra-tough, aerodynamic shaft, created for a faster, stronger and more intense shot. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite, Triple Speed System, Aero+Box |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 86g +/- 2 (4U) |
| Max Tension | 38 lbs |
| Length | 672mm |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 6.7mm |
| Color | Dark Grey |
| Special Features | ISO Head; Hi Modulus Graphite; Triple Speed Frame System; New Grommet System; Aero+Box Frame; Extra Slim Shaft; |
This racket are head heavy and feel just like 305mm BP, yet quiet light as it is 80g. The feel and response from the frame is very solid as for medium stiff racket. Very powerful racket and not sluggish as the shaft is 7.2mm. The best racket so far for an affordable price. The racket is genuine a ...READ MORE...»