The Voltric Lite 35i iSeries badminton racket is developed in Japan and made in China.
It is a new Voltric range available in the ever-popular Yonex iSeries.
The aero-box frame helps minimizing air resistance so air flows faster across the curved surface during the swing, accelerating head speed and transferring more speed and power into hits. Great potential as an all-round and perfect racket for double players as it's easy to maneuver due to its weight and length.
| Yonex Voltric Lite 35i iSeries Specifications | |
| Frame Material | H.M. Full Graphite |
| Shaft Material | H.M. Full Graphite |
| Flex | Flexible |
| Weight | 78g +/- 2 (5U-G5) |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Max Tension | 30 lbs |
| Balance Point | 295mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets | 72 |
| Color | Blue |
| Made in | China |
| Special Features |
|
Isometric |
| Aero+Box Frame Aerodynamic contouring of the top of the frame minimizes air resistance so air flows faster across the curved surface during the swing, accelerating head speed and transferring more speed and power into hits. This construction tapers into the YONEX Box Shape midway through the frame for high stability, low-torque performance and more accuracy. |
|
New Build-in T-Joint |
| Control Support Cap The control support cap provides an 88% wider flat surface compared with an ordinary racket for easier gripping, fast follow-through and the sharpest maneuverability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. Full Graphite |
| Shaft | H.M. Full Graphite |
| Flex | Flexible |
| Weight | 78g +/- 2 (5U-G5) |
| Max Tension | 30 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 295mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.1 mm |
| Color | Blue |
| Special Features | Isometric; Aero-box Frame; Built-in T-joint; Control Support Cap |
Purchase 3 rackets recently from Badminton Bay. Build and quality of those rackets are excellent. Have yet to try it out due to lock down in my area. I'm sure it's as good as I've owned few APACS rackets before. Shipping was fast and communications with Mike was pleasant. Overall good experience."
Boon , Richmond Hill, On...














