You save US$15.40 (20%)
Discover your hidden badminton skills with Felet's new Hypermax (Advance Series), designed to help you reach new heights.
Felet Hypermax badminton racket features its Hexa Power frame, an aerodynamic hexagonal design that minimizes drag during straight swings or hits, enabling faster swings and improved maneuverability.
The Hypermax is built for top-tier performance and precision at an affordable price. It is ideal for beginners to intermediate players who enjoy a fast and competitive playing style.
| Felet Hypermax (Advance Series) Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Carbon Graphite + 28-tonne Nano Science + Hexa Power Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: |
36 lbs |
| Balance: | 290mm +/- 5 (Even-balanced-Slightly head heavy) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Blue |
| Made in: | Taiwan |
Below are recommended string tension guideline:
Click HERE for further reading on string tension
Beginners: 19-21 lbs
Intermediate: 22-24 lbs
Advanced: 25-27 lbs
Professional: 28 lbs
| Special Features | |
|
Isometric head frame |
|
|
Hexa Power Frame |
|
| 76 Grommet System This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability and enlarged sweet spot. |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Carbon Graphite + 28-tonne Nano Science + Hexa Power Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Max Tension | 35 lbs |
| Length | 675mm +/- 3 |
| Balance Point | 290mm +/- 5 (Even-balanced-Slightly head heavy) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 7.1mm |
| Color | Blue |
| Special Features | Isometric head frame; Hexa Power Frame; 76 Grommet System |
I bought 2 Apacs rackets (around $50 each) and I received them earlier than expected. The 2 rackets are excellent and I would highly recommend to all badminton players especially you are recreational player and don't want to spend big buck for main stream brand. I will continue to use Apacs badmi ...READ MORE...»
Arthur , Sydney





































