You save US$33.00 (30%)
Introducing the latest addition to Maxx's lineup, the fun and vibrant limited edition Maxximania badminton racket. Together with the unique series Maxxaholic, these rackets are engineered to deliver lightning-quick shots and designed for dominance in high-speed rallies, this racket is your key to superior performance on the court.
Developed with Maxx's cutting-edge technology, the Maxximania features a strong and solid frame at the same time minimizes air resistance, resulting in faster racket speeds and more responsive play. Elevate your performance with the Maxximania racket, where innovation meets excellence.
The aero design decreases air resistance and combining box shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. Resulting in a fast swing-through and quicker maneuverability.
Try Maxximania for an efficient playing experience. This badminton racket is good companion for beginner to intermediate players.
| Maxx Maxximania Specifications | |
| Frame Material: |
30T High Modulus Graphite + Aerodynamic frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (8.7 +/- 0.2) |
| Weight: | 82g +/- 2 (4U-G6) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: |
32 lbs |
| Balance: | 295mm +/-5 (Slightly head heavy) (Measured 290mm) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Purple |
| Special Features | |
|
Isometric head frame |
|
|
Reinforced Structure Frame |
|
|
Aerodynamic Frame |
|
|
76 Grommets System |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30T High Modulus Graphite + Aerodynamic frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (8.7 +/- 0.2) |
| Weight | 82g +/- 2 (4U-G6) |
| Max Tension | 32lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 295mm +/-5 (Slightly head heavy) (Measured 290mm) |
| Grommets | 76 Holes |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Purple |
| Special Features | Isometric head frame; Reinforced Structure Frame; Aerodynamic Frame; 76 Grommets System |
I started badminton not too long ago and a badminton member recommended me to Badminton Bay. Product Ordered: 2 Pieces Deal: Abroz Demon Blade 1000 Black Red Badminton Racket (5U) As a first time badminton player, the rackets were delivered from overseas from international Malaysia to the USA. Th ...READ MORE...»
Pearl Sun , Harbor City




















