The Arcsaber 11 Play badminton racket is developed in Japan and made in China. This badminton racket has similar racket frame design and cosmetics as the Yonex Arcsaber 11 Pro. It is an affordable stylish badminton racket suitable for any beginners to intermediate players.
The ARCSABER frame is designed to flex at the point of impact to hold the shuttle on the string bed for longer. By storing and then releasing energy, ARCSABER delivers precise shot-making for players seeking a higher level of control.
| Yonex ArcSaber 11 Play Specifications | |
| Frame Material: | HM Graphite |
| Shaft Material: | HM Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 83g +/- 3 (4U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 27lbs |
| Balance: | Even Balance (Measured head heavy @ 303mm +/- 2) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour: | Grayish Pearl |
| Made in | China |
| Special Features |
ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot
|
| Slim Shaft Reduced Air Resistance The slimmest racket ever produced by YONEX vastly reduces air resistance whilst providing maximum feel. |
| Box Frame The extra stiff profile provides a solid stable feel on impact with the shuttle. |
Control-Assist Bumper
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. GRAPHITE |
| Shaft | H.M. GRAPHITE |
| Flex | Medium |
| Weight | 83g +/- 3 (4U-G5) |
| Max Tension | 27 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | Even Balance (Measured head heavy @ 303mm +/- 2) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.1mm |
| Color | Grayish Pearl |
| Special Features | ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot; Slim Shaft; Box Frame; Control-Assist Bumper; |
It has been a great exp. at badmintonbay.com. Genuine products with good delivery times has been my favs. Customer service is commendable with really quick responses which helps in making the decision. I would request you to continue with same standards and always keep the personal touch in busin ...READ MORE...»
Anonymous ,





















