The Astrox 88S Play badminton racket is developed in Japan and made in China. This badminton racket has similar racket frame design and cosmetics as the Yonex Astrox 88S Pro. It is best paired with the Astrox 88D Play racket to form the perfect combination of doubles badminton rackets.
It is an affordable stylish badminton racket suitable for any beginners to advanced players.
Like the Yonex Astrox 88S Pro, Yonex Astrox 88S Play badminton racket is built using with Rotational Generator System. The counter balanced head adapts to each shot, helping you to control the drive and attack the opposition with increased acceleration, steeper angle and power on the smash.
This racket helps you to lead the attack with increased power and control.
- Smash power up 7.1% (The difference between the initial speed and the final speed is minimized in order to be launched strongly)
- Smash angle is 2.3° steeper *Tested by Yonex (Measurements by swing robot)

| Yonex Astrox 88S Play Specifications | |
| Frame Material | H.M. GRAPHITE |
| Shaft Material | H.M. GRAPHITE |
| Flex | Medium |
| Weight | 84g +/- 3 (4U-G5) |
| Length | 670mm +/- 2 |
| Max Tension | 28 lbs |
| Balance Point | 300mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets | 68 |
| Color | Emerald Blue |
| Special Features |
|
Rotational Generator System
|
|
Isometric |
|
Slim Shaft |
| Aero + Box Frame Combines solid hitting feel and quick swing. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. GRAPHITE |
| Shaft | H.M. GRAPHITE |
| Flex | Medium |
| Weight | 84g +/- 3 (4U-G5) |
| Max Tension | 28 lbs |
| Length | 670mm +/- 2 |
| Balance Point | 300mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets | 68 |
| Shaft Diameter | 7.2mm |
| Color | Emerald Blue |
| Special Features | Rotational Generator System; Isometric; Slim Shaft; Aero + Box Frame; |
I am very pleased with the quality, price and service I have received from Badminton Bay! You guys are AWESOME. My last two rackets have way overperformed my expectations. The Abroz Nano-9900 Power was my first one and then moved to the heavier Apacs Lethal 9. Your serviced inspired me to purchas ...READ MORE...»
Tony S , Muscatine, Iowa









.jpg)



















