Why settle for ordinary when you were made to soar?
Take flight on the court with Maxx’s Limited Edition Superman-themed badminton racket in a boutique box.
Crafted with top-tier materials for unmatched performance, this premium racket delivers unstoppable power and laser-like precision.
WIth Xenecore Fluid Box Frame technology, Superman badminton racket delivers a solid, shock-absorbing design for a stable, powerful, and highly responsive playing experience with enhanced accuracy and control.
Slim Shaft at 6.9mm is more aerodynamic and reduces air resistance making your shot stronger and more intense shot.
This badminton racket is good companion for beginner to advanced players.
What's in the box?
Each racket comes in a super cool limited edition boutique gift box with a limited edition Superman 66 badminton string and a pair of Superman overgrips.
It’s time to rise, stand tall, and be the hero your game deserves with a racket built for heroes who play with heart.
| Maxx SUPERMAN Badminton Racket Specifications | |
| Frame Material: |
40-tonne High Modulus Graphite + Xenecore Fluid Box Frame |
| Shaft Material | High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (8.7 +/- 0.2) |
| Weight: | 82g +/- 2 (4U-G6) (Measured 85g) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: |
32 lbs |
| Balance: | 295mm +/-5 (Slightly head heavy) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Navy Blue |
| Special Features | |
|
Xenecore Fluid Box Frame technology |
|
|
Reinforced Structure Frame |
|
|
Aero + Box Frame |
|
| Slim shaft 6.9mm A cutting edge nano carbon technology used to produce an ultra-thin, ultra-tough, aerodynamic shaft, created for a faster, stronger and more intense shot. |
|
|
76 Grommets System |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 40-tonne High Modulus Graphite + Xenecore Fluid Box Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (8.7 +/- 0.2) |
| Weight | 82g +/- 2 (4U-G6) (Measured 85g) |
| Max Tension | 32 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 295mm +/-5 (Slightly head heavy) |
| Grommets | 76 Holes |
| Shaft Diameter | 6.9mm |
| Color | Navy Blue |
| Special Features | Xenecore Fluid Box Frame technology; Reinforced Structure Frame; Aero + Box Frame; Slim shaft 6.9mm |
This is great racquet and Badminton Bay are awesome to buy from!! They string it fast, process it fast and ship it off fast. I couldn't thank them enough for adding my requested pink strings BG66 Ultimax and did their best to accommodate a pink grip. The racquet itself i find is a great all-round ...READ MORE...»
Sakura , AU









































