Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Lethal 6 racket is the latest Lethal series racket.
| APACS Lethal 6 Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Power - Speed Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 82 +/- 1g (5U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance: | 285 +/- 5mm |
| Grommet: | 76 |
| Color | White Black Red |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Hi Modulus Graphite |
The Hi Modulus Graphite is adopted in both sides of the frame in order to give strength and perseverance. |
| Power - Speed Frame | The Power - Speed Frame provides smaller flat surface compared with an ordinary racket for better speed, fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Power - Speed Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 82 +/- 1g (5U-G2) |
| Max Tension | 30lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285 +/- 5mm |
| Grommets | 76 |
| Color | White Black Red |
| Special Features | Isometric head frame; 76 Grommets system; Hi Modulus Graphite; Power - Speed Frame |
I ordered my rackets and got it delivered. The product was as advertised and arrived in good condition. They made sure order was packaged right for the international shipment so that there is no wear and tear. Overall good experience. Will shop again!"