Astrox 88 Play (3rd Gen) badminton racket is developed in Japan and made in China. This badminton racket is the affordable version of the Yonex Astrox 88D Pro racket. It is an affordable stylish badminton racket suitable for any beginners to advanced players.
ROTATIONAL GENERATOR SYSTEM
Like the Yonex Astrox 88D Pro, Yonex Astrox 88 Play badminton racket is built using with Rotational Generator System. The counter balanced head adapts to each shot, helping you to control the drive and attack the opposition with increased acceleration, steeper angle and power on the smash.
This racket helps you to lead the attack with increased power and control.
- Smash power up 7.1% (The difference between the initial speed and the final speed is minimized in order to be launched strongly)
- Smash angle is 2.3° steeper *Tested by Yonex (Measurements by swing robot)

| Yonex Astrox 88 Play (3rd Gen) Specifications | |
| Frame Material | Graphite |
| Shaft Material | Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 85g +/- 3 (4U-G5) |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Max Tension | 28 lbs |
| Balance Point | 295mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 76 |
| Color | Black Silver |
| Made in | China |
| Special Features |
|
ROTATIONAL GENERATOR SYSTEM Counterbalanced Weight Distribution - By applying the counterbalance theory, weight is distributed throughout the grip end, frame top and the joint for maximum control. The transition to the next shot can be performed smoothly, with rapid succession.
|
|
Aero + Box Frame |
|
Isometric |
|
Power Assist Bumper |
|
Slim Shaft |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Graphite |
| Shaft | Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 85g +/- 3 (4U-G5) |
| Max Tension | 28 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 295mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Black Silver |
| Special Features | ROTATIONAL GENERATOR SYSTEM ; Aero + Box Frame; Isometric; Power Assist Bumper; Slim Shaft |
This is my second time buying from Badminton Bay and I must say I'm pleased at how promptly they respond to your queries. They helped me create my order in a way that I could get free delivery, offered to return my money when one of the items was found out of stock - overall a pleasant buying exp ...READ MORE...»
Rohit Khapare , Milpitas









.jpg)












