Why play by the rules when you can shake things up? With Maxx’s Limited Edition Harley Quinn-themed badminton racket, Mistress of Mayhem, you’re celebrating Gotham’s fiercest anti-heroine. Designed with premium materials for unbeatable performance, this racket brings power and precision to every swing. So get ready to stand out, have fun, and play with a little attitude!
Frame made with aero box design decreases air resistance and combining box shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. This racket is also built with slim shaft at 6.9mm to be more aerodynamic and reduced air resistance making your shot stronger and more intense shot.
This badminton racket is good companion for beginner to advanced players.
What's in the box?
Each racket comes in a super cool limited edition boutique gift box with a limited edition racket drawstring bag.
If you're not a fan of the box, no worries! You can choose to skip it using the option below. Your preference matters!
| Maxx Mistress Of Mayhem Specifications | |
| Frame Material: |
40-tonne High Modulus Graphite |
| Shaft Material | High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (8.7 +/- 0.2) |
| Weight: | 82g +/- 2 (4U-G6) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: |
32 lbs |
| Balance: | 295mm +/-5 (Slightly head heavy) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Pearl White Pink Blue |
| Special Features | |
|
Isometric head frame |
|
|
Reinforced Structure Frame |
|
| Aero box frame Aero design decreases air resistance and combining box shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. |
|
| Slim shaft 6.9mm A cutting edge nano carbon technology used to produce an ultra-thin, ultra-tough, aerodynamic shaft, created for a faster, stronger and more intense shot. |
|
|
76 Grommets System |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 40-tonne High Modulus Graphite |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (8.7 +/- 0.2) |
| Weight | 82g +/- 2 (4U-G6) |
| Max Tension | 32 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 295mm +/-5 (Slightly head heavy) |
| Grommets | 76 Holes |
| Shaft Diameter | 6.9mm |
| Color | Pearl White Pink Blue |
| Special Features | Isometric head frame; Reinforced Structure Frame; Aero box frame; Slim shaft 6.9mm; 76 Grommets System |
The experience is quite nice. Your response to all the emails I sent is quick, which is I think is good at my point of view. The delivery of products is also very fast. All this kind of things actually make me feel very safe or less worry to buy somethings from you."
Bon Tong , Singapore






























