The Astrox 01 Ability badminton racket is developed by Yonex in Japan and made in China. It is an affordable stylish badminton racket suitable for any beginners to intermediate players.
Engineered for speed, this powerful racket enables quick handling and high repulsion, built to match the intensity of every fast rally.
This racket helps you to lead the attack with increased power and control.
| Yonex Astrox 01 Ability Specifications | |
| Frame Material: | HM Graphite |
| Shaft Material: | HM Graphite |
| Flex: |
Medium Stiff |
| Weight: | 84g +/- 5 (4U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 28 lbs |
| Balance: | 295mm +/- 2 (Slightly head heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour: | White Pink |
| Made in | China |
| Special Features |
ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot
|
| Aero-box Frame Aerodynamic contouring of the top of the frame minimizes air resistance so air flows faster across the curved surface during the swing, accelerating head speed and transferring more speed and power into hits. this construction tapers into the YONEX Box Shape midway through the frame for high stability, low-torque performance and more accuracy. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. Full Graphite |
| Shaft | H.M. Full Graphite |
| Flex | Medium Stiff |
| Weight | 84g +/- 5 (4U-G5) |
| Max Tension | 28 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 295mm +/- 2 (Slightly head heavy) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.0 mm |
| Color | White Pink |
| Special Features | ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot; Aero-box Frame; |
Placed an order for the first time with Badminton Bay and i should say they are the BEST. They rocked it. The order arrived 1 day earlier than it said. I should say about the customer service that they provide is really awesome!! The communication with the customer that you guys do is one of the ...READ MORE...»
Jacob , Edmonton, CA
























