Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Flex Power Air Spiral 3000 is an affordably priced badminton racket that cleverly delivers exceptional performance. Despite its price, the racket excels through the following features.
| Flex Power Air Spiral 3000 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite |
| Shaft Material: |
High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: | 36lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Color: | Brown White |
| Special Features | |
| Isometric Head Frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Rapid Revive Cap | For improved control, the redesigned shape facilitates shaft flex, optimizing the racket's responsiveness. The inclusion of the 'Rapid Revive Cap' design not only enhances the overall control by preventing shaft twisting but also ensures stability in the racket face. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 36lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 76 Holes |
| Shaft Diameter | 7.1mm |
| Color | Brown White |
| Special Features | Isometric head frame; Rapid Revive Cap; 76 Grommets system |
I will give 5 star coz what i requested on my racket they do it right. My racket is awesome so nice keep it up badmintonbay.com i will recommend you to my friends and relatives. Also you cant beat the low price and quality of my racket its really legit product. Good job badmintonbay.com!! Your th ...READ MORE...»