The Arcsaber 11 Play badminton racket is developed in Japan and made in China. This badminton racket has similar racket frame design and cosmetics as the Yonex Arcsaber 11 Pro. It is an affordable stylish badminton racket suitable for any beginners to intermediate players.
The ARCSABER frame is designed to flex at the point of impact to hold the shuttle on the string bed for longer. By storing and then releasing energy, ARCSABER delivers precise shot-making for players seeking a higher level of control.
| Yonex ArcSaber 11 Play Specifications | |
| Frame Material: | HM Graphite |
| Shaft Material: | HM Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 83g +/- 3 (4U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 27lbs |
| Balance: | Even Balance (Measured head heavy @ 303mm +/- 2) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour: | Grayish Pearl |
| Made in | China |
| Special Features |
ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot
|
| Slim Shaft Reduced Air Resistance The slimmest racket ever produced by YONEX vastly reduces air resistance whilst providing maximum feel. |
| Box Frame The extra stiff profile provides a solid stable feel on impact with the shuttle. |
Control-Assist Bumper
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. GRAPHITE |
| Shaft | H.M. GRAPHITE |
| Flex | Medium |
| Weight | 83g +/- 3 (4U-G5) |
| Max Tension | 27 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | Even Balance (Measured head heavy @ 303mm +/- 2) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.1mm |
| Color | Grayish Pearl |
| Special Features | ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot; Slim Shaft; Box Frame; Control-Assist Bumper; |
This racket are head heavy and feel just like 305mm BP, yet quiet light as it is 80g. The feel and response from the frame is very solid as for medium stiff racket. Very powerful racket and not sluggish as the shaft is 7.2mm. The best racket so far for an affordable price. The racket is genuine a ...READ MORE...»
AUGUSTINE , MY





















